Fors koʻrfazi Pro ligasi
Fors koʻrfazi Pro ligasi (forscha: لیگ برتر خلیج فارس; Lig-e Bartar-e Xalij-e Fârs), ilgari Eron Premyer-ligasi nomi bilan tanilgan (forscha: لیگ برتر ایران, Lig-e bartar-e Irân) – Erondagi professional futbol ligasi va Eron futbol ligasi tizimining eng yuqori darajasi hisoblanadi. Turnir EIRFF tomonidan nazorat qilinadi. Musobaqa 16 ta jamoa oʻrtasida 30 tur davomida oʻtkaziladi.
| Davlat | Eron |
|---|---|
| Konfederatsiya | AFC |
| Oʻtkazuvchi tashkilot | Futbol ligasi tashkiloti |
| Futbol tizimidagi darajasi | 1 |
| Tashkil etilgan |
1970 Mahalliy liga sifatida 2001 Eron Premyer-ligasi sifatida |
| Jamoalar soni | 16 |
| Pastki liga | Azadegan ligasi |
| Ichki kuboklar |
Hazfi kubogi Eron Superkubogi |
| Xalqaro musobaqalar |
AFC Osiyo Elita Chempionlar Ligasi AFC ikkinchi chempionlar ligasi |
| Amaldagi chempion | Tractor (1-sovrin) |
| Eng koʻp marta chempion | Persepolis (16 ta) |
| Toʻpurarlar | Reza Enayati (149 gol) |
| TV hamkorlar | Iraqiya Sports |
| Veb-sayt | PersianLeague.com |
| Joriy mavsum: 2025–26 Persian Gulf Pro League | |
2013-yildan beri liga turnirida 16 ta jamoa ishtirok etmoqda. Fors koʻrfazi Pro-ligasi gʻolibi Hazfi kubogi sohibi bilan birgalikda avtomatik ravishda Osiyo Chempionlar ligasi Elita guruh bosqichlariga yoʻllanma oladi. Fors koʻrfazi Pro-ligasida ikkinchi oʻrinni egallagan jamoa Osiyo Chempionlar ligasining elita pley-off bosqichiga yoʻllanma oladi. Ligada soʻnggi ikki oʻrinni egallagan jamoalar Azadegan ligasiga tushiriladi. Oʻtmishda jamoalarning formati va soni turli vaqtlarda oʻzgartirilgan.
Tarix
2000-yillar boshida Eron futbol federatsiyasi yangi professional futbol ligasini yaratishga qaror qildi. 2001-yilda Eronda yangi yuqori darajadagi futbol ligasi sifatida Eron Pro Ligasi tashkil etildi[1]. Eron Pro Ligasi Eron professional futbol ligasi sifatida tashkil etilgandan soʻng, Azadegan Ligasi Eron futbol ligasi tizimida ikkinchi eng yuqori liga deb eʼlon qilingan[1]. Eron Pro Ligasi 2003–04-yilgi mavsumgacha 14 klubdan iborat edi.
| Mavsum | Chempion | Ikkinchi oʻrin |
|---|---|---|
| 2001–02 | Persepolis | Esteghlal |
| 2002–03 | Sepahan | PAS Tehran |
| 2003–04 | PAS Tehran | Esteghlal |
| 2004–05 | Foolad | Zob Ahan |
| 2005–06 | Esteghlal | PAS Tehran |
| 2006–07 | Saipa | Esteghlal Ahvaz |
| 2007–08 | Persepolis | Sepahan |
| 2008–09 | Esteghlal | Zob Ahan |
| 2009–10 | Sepahan | |
| 2010–11 | Esteghlal | |
| 2011–12 | Tractor | |
| 2012–13 | Esteghlal | |
| 2013–14 | Foolad | Persepolis |
| 2014–15 | Sepahan | Tractor |
| 2015–16 | Esteghlal Khuzestan | Persepolis |
| 2016–17 | Persepolis | Esteghlal |
| 2017–18 | Zob Ahan | |
| 2018–19 | Sepahan | |
| 2019–20 | Esteghlal | |
| 2020–21 | Sepahan | |
| 2021–22 | Esteghlal | Persepolis |
| 2022–23 | Persepolis | Sepahan |
| 2023–24 | Esteghlal | |
| 2024–25 | Tractor | Sepahan |
Eron Pro Ligasining birinchi gʻolibi Persepolis hisoblanadi. Jamoa dastlabki liga turniri mavsumida Esteghlalni bir ochko farqi bilan ortda qoldirib gʻolib boʻlgan. Dastlabki mavsumda Esteghlal Rasht va Sharqiy Ozarbayjonning Traktor klubi Azadegan ligasiga tushib ketgan edi. Traktor jamoasi Eronning eng yuqori divizioniga qaytish uchun sakkiz yil vaqt oldi.
2002–03-yilgi mavsumining ikkinchi oʻrin sohibi PAS Tehran 2003–04-yillardagi Eron Pro Ligasining Eron futbol chempioni boʻlgan. Bu PAS Tehron uchun soʻnggi Eron chempionati edi. PAS Tehron futbol klubi 2007-yilda tarqatib yuborilgan.
2004-yilda jamoalar soni 14 tadan 16 tagacha oshirilgan. Ahvozning Foolad klubi Xuziston viloyatidan birinchi chempion jamoa boʻlgan. 2005–06-yilgi mavsumda Esteghlal klubi 2001-yildan beri birinchi chempionligini nishonlagan. Shamoushak Noshahr va Shahid Ghandi (bugungi kunda Tarbiat Yazd nomi bilan tanilgan) jamoalari esa Azadegan ligasiga tushib ketishgan.
Fors koʻrfazi kubogi
2006-yil 12-avgustda Eron futbol federatsiyasi ligaga boshqa nom berishga qaror qildi[2]. Oʻshandan beri liga asosan Eronda Fors koʻrfazi kubogi (PGC) nomi bilan tanilgan. Futbol federatsiyasi buni forscha nomlashni targʻib qilish uchun qaror qildi. Fors koʻrfazi nomi 1960-yillardan beri baʼzi arab mamlakatlari tomonidan Eron va arab mamlakatlari oʻrtasidagi siyosiy va etnik farqlar tufayli bahsli boʻlib kelgan. Futbol federatsiyasi shuningdek, liga logotipini oʻzgartirishga qaror qildi. Yakuniy logotip 130 dan ortiq dizaynlar orasidan tanlab olingan va 2006-yil 14-noyabrda taqdim etilgan[3]. Saipa 2006–07-yilgi mavsumda Fors koʻrfazi kubogini qoʻlga kiritgan. 2007-yilgacha ketma-ket oltita turli jamoa liga chempionligini qoʻlga kiritgan. Nigeriyalik hujumchi Daniel Olerum Aboomoslem jamoasi tarkibida 27 ta oʻyinda 17 ta gol urgan va turnir toʻpurari boʻlgan. Mavsum davomida ikki yil avval chempion boʻlgan Foolad klubi natijalari qoniqarsizligi sababli Azadegan ligasiga tushib ketgan.

2007–08-yilgi mavsum boshlanishidan oldin jamoalar soni 16 tadan 18 tagacha oshirildi. PAS Tehron jamoas mavsum boshlanishidan oldin tarqatib yuborildi. PAS Tehron oʻrniga Hamadonda PAS Hamadon deb nomlangan yangi klub tashkil etilgan. 2008-yilda Saba Battery klubi ham Tehrondan Qumga koʻchirilgan. Oʻshandan beri klub Saba Qom nomi bilan tanilgan. 2007–08-yilgi mavsum chempioni soʻnggi oʻyin kunida aniqlandi. Persepolis Sepahanni magʻlub etdi. Sanat Naft va Shirin Faraz (bugungi kunda Rahian Kermanshah nomi bilan tanilgan) Azadegan ligasiga tushib ketishdi. Keyingi mavsum chempionatda Esteghlal va ikkita kutilmagan jamoa Zob Ahan va Mes Kerman ustunlik qilishgan. Payam Mashhad Bargh Shiraz va Damash bilan birga quyi ligaga tushib ketdi.
2009–10-yilgi mavsumda Fors koʻrfazi kubogida Isfahonda joylashgan ikki klub – Sepahan va Zob Ahan ustunlik qilishdi. Oxir-oqibat Sepahan ligada gʻolib boʻlgan. Sepahan 2010–11 va 2011–12-yilgi mavsumlarda ham Fors koʻrfazi kubogini qoʻlga kiritib, oʻz muvaffaqiyatini takrorlagan. Esteghlal 2012–13-yilgi mavsumda Fors koʻrfazi kubogini qoʻlga kiritgan va oʻz tarixida sakkizinchi marta Eron chempioni boʻlgan.
Keyingi mavsum boshlanishidan oldin ligada jamoalar soni 18 tadan 16 taga qisqartirildi. Foolad klubi 2013–14-yilgi mavsumda Fors koʻrfazi kubogini qoʻlga kiritgan.
Fors koʻrfazi Pro ligasi

Liga 2014-yilda oʻz nomini Fors koʻrfazi kubogidan Fors koʻrfazi Pro ligasiga oʻzgartirdi. Eron futbol federatsiyasi Fors koʻrfazi Pro-ligasi va Azadegan ligasi logotiplarini ham yangilashga qaror qildi. 2014-15-yilgi Fors koʻrfazi Pro ligasi Sepahan, Tractor va Naft Tehran jamoalari oʻrtasidagi chempionlik uchun keskin kurash bilan ajralib turdi. Bundan tashqari, stadionda gʻalati hodisalar yuz berdi, jumladan, koʻplab notoʻgʻri maʼlumotlar tarqatildi va aloqa vositalari ishida uzilishlar kuzatildi. Sepahon Saipa ustidan 2:0 hisobida gʻalaba qozonib, chempionlikni qoʻlga kiritgan boʻlsa-da, minglab Traktor muxlislari maydon ichiga kirib bayram qilishdi, chunki ular klub tarixida birinchi marta liga gʻolibiga aylanganliklariga ishonishgan edi[4][5].
2015-16-yilgi Fors koʻrfazi Pro ligasi gʻolibi soʻnggi tur oʻyinlarigacha nomaʼlum qoldi. „Esteghlal Khuzestan“ jamoasi „Persepolis“ va „Esteghlal“ jamoalarini ortda qoldirib, ligada gʻalaba qozondi[6]. „Persepolis“ sakkiz yildan keyin ligada gʻolib boʻlish imkoniyatini boy berdi. Biroq, „Persepolis“ keyingi mavsumda ustunlikka erishib, 2016-17 yilgi Fors koʻrfazi Pro ligasida gʻalaba qozondi. „Persepolis“ futbol jamoasi Eron Professional ligasida (IPL) gʻolib boʻldi[7] va 2017-18-yilgi mavsumda bu yutuqni takrorladi. Keyingi mavsumda esa „Persepolis“ yana ketma-ket uchinchi marta chempionlik unvonini qoʻlga kiritdi.
Format
Oʻtmishda turli vaqtlarda jamoalar soni oʻzgarib turgan. 2013-yildan beri liga tarkibida 16 ta jamoa mavjud. Har yili iyuldan keyingi yilning maygacha davom etadigan mavsum davomida har bir jamoa ligadagi boshqa jamoalarga qarshi ikki marta, bir marta oʻz maydonida va bir marta raqib maydonida oʻynaydi, natijada har bir jamoa jami 30 ta oʻyinda ishtirok etadi. Gʻalaba uchun 3 ochko, durang uchun 1 ochko, magʻlubiyat uchun 0 ochko beriladi. Jamoalar liga jadvalida toʻplangan ochkolari, keyin gollar farqi, soʻngra urilgan gollar soni va nihoyat oʻsha mavsumda oʻzaro uchrashuvlar natijalariga koʻra joylashtiriladi.
Mavsum yakunida eng koʻp ochko toʻplagan klub Eron chempioni unvonini qoʻlga kiritadi. Hozirgi vaqtda chempionlar, ikkinchi oʻrin sohiblari va „Hazfi“ kubogi gʻoliblari avtomatik ravishda Osiyo Chempionlar Ligasi (OChl) guruh bosqichiga yoʻllanma oladi, uchinchi oʻrinni egallagan jamoa esa play-off bosqichida OChlga yoʻl oladi. Soʻnggi ikki oʻrinni egallagan jamoalar Ozodegan ligasiga tushib ketadi. Bundan tashqari, Fors koʻrfazi Pro-ligasidagi barcha jamoalar „Hazfi“ kubogi musobaqasida ishtirok etish huquqiga ega.
| Jamoalar soni | Davr |
|---|---|
| 14 | 2001–02 dan 2003–04 gacha |
| 16 | 2004–05-2006–07, 2013–14-hozirgacha |
| 18 | 2007–08 dan 2012–13 gacha |
Logo
Reyting
- 2025-yil 18-may[8]
| Reyting | Member association (L: League, C: Cup, LC: League cup) |
Club points | Total | 2026–27 Competition | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024–25 | 2023–24 | Mvmt | Region | 2016 (×0.3) |
2017 (×0.4) |
2018 (×0.5) |
2019 (×0.6) |
2021 (×0.7) |
2022 (×0.8) |
2023–24 (×0.9) |
2024–25 (×1.0) |
ACL Elite | ACL Two | Challenge | ||
| 1 | 1 | W 1 | 9.500 | 18.600 | 10.000 | 26.350 | 20.950 | 19.075 | 27.100 | 34.542 | 119.957 | 3+0 | 1+0 | 0 | ||
| 2 | 2 | E 1 | 10.500 | 21.850 | 13.850 | 21.800 | 17.875 | 20.088 | 21.350 | 27.970 | 107.663 | 3+0 | 1+0 | 0 | ||
| 3 | 3 | E 2 | 20.750 | 9.950 | 18.350 | 13.600 | 22.750 | 15.800 | 22.350 | 14.762 | 90.982 | 2+1 | 1+0 | 0 | ||
| 4 | 4 | W 2 | 18.000 | 11.350 | 8.100 | 7.633 | 14.400 | 8.083 | 25.500 | 16.400 | 74.466 | 2+1 | 1+0 | 0 | ||
| 5 | 5 | W 3 | 22.000 | 13.400 | 19.850 | 15.900 | 7.300 | 13.500 | 8.100 | 14.701 | 69.326 | 2+1 | 1+0 | 0 | ||
| 6 | 6 | W 4 | 13.000 | 16.200 | 18.850 | 11.500 | 14.225 | 13.250 | 9.300 | 13.274 | 68.907 | 1+1 | 1+0 | 0 | ||
Klublar (2024–25)
| Jamoa | Joylashuvi | Stadioni | Sigʻimi |
|---|---|---|---|
| Aluminium | Arak | Imam Khomeini | 12,500 |
| Chadormalu | Yazd | Shahid Nasiri | 15,000 |
| Esteghlal | Tehran | Azadi | 78,116 |
| Esteghlal Khuzestan | Ahvaz | Ghadir | 38,900 |
| Foolad | Foolad Arena | 30,655 | |
| Gol Gohar Sirjan | Sirjan | Qassem Soleimani | 8,000 |
| Havadar | Tehran | Shahid Dastgerdi | 8,250 |
| Kheybar | Khorramabad | Takhti | 10,000 |
| Malavan | Bandar-e Anzali | Sirous Ghayeghran | 9,000 |
| Mes Rafsanjan | Rafsanjan | Shohadaye Mes | 10,000 |
| Nassaji Mazandaran | Ghaemshahr | Vatani | 27,700 |
| Persepolis | Tehran | Azadi | 78,116 |
| Sepahan | Isfahan | Naghsh-e-Jahan | 75,000 |
| Shams Azar | Qazvin | Sardar Azadegan | 15,000 |
| Tractor | Tabriz | Yadegar-e Emam | 66,833 |
| Zob Ahan | Fooladshahr | Fooladshahr | 20,000 |
Chempionlar
Fors koʻrfazi Pro ligasi
| Klub | Gʻolib | Ikkinchi oʻrin | Chempionlik mavsumlar |
|---|---|---|---|
| Persepolis | 9
|
3
|
2001–02, 2007–08, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019–20, 2020–21, 2022–23, 2023–24 |
| Sepahan | 5
|
5
|
2002–03, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2014–15 |
| Esteghlal | 4
|
6
|
2005–06, 2008–09, 2012–13, 2021–22 |
| Foolad | 2
|
0
|
2004–05, 2013–14 |
| Tractor | 1
|
3
|
2024–25 |
| PAS Tehran | 2
|
2003–04 | |
| Saipa | 0
|
2006–07 | |
| Esteghlal Khuzestan | 2015–16 | ||
| Zob Ahan | 0
|
4
|
– |
| Esteghlal Ahvaz | 1
|
Umumiy
| Klub | Gʻolib | Ikkinchi oʻrin | Chempionlik mavsumlar |
|---|---|---|---|
| Persepolis | 16
|
10
|
1971–72, 1973–74, 1975–76, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2001–02, 2007–08, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019–20, 2020–21, 2022–23, 2023–24 |
| Esteghlal | 9
|
11
|
1970–71, 1974–75, 1989–90, 1997–98, 2000–01, 2005–06, 2008–09, 2012–13, 2021–22 |
| PAS Tehran | 5
|
5
|
1976–77, 1977–78, 1991–92, 1992–93, 2003–04 |
| Sepahan | 2002–03, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2014–15 | ||
| Saipa | 3
|
0
|
1993–94, 1994–95, 2006–07 |
| Foolad | 2
|
2004–05, 2013–14 | |
| Tractor | 1
|
3
|
2024–25 |
| Esteghlal Khuzestan | 0
|
2015–16 | |
| Zob Ahan | 0
|
4
|
– |
| Bahman | 2
| ||
| Homa | 1
| ||
| Esteghlal Ahvaz |
Pro liga barcha vaqtlar jadvali
| Oʻrn. | Klub | Mavsumlar | Oʻtkazilgan oʻyinlar | Gʻalaba | Durang | Magʻlubiyat | UG | OʻG | Gollar farqi | Ochko | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | T4 | T7 | Debyut | Sanasidan buyon/oxirgi ilova. | Relegated | Eng yaxshi natija. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Persepolis | 24 | 732 | 370 | 222 | 140 | 1046 | 637 | +409 | 1332 | 9 | 3 | 3 | 3 | 2 | — | 1 | 18 | 21 | 2001–02 | 2001–02 | — | 1 |
| 2 | Esteghlal | 364 | 235 | 133 | 1065 | 635 | +430 | 1327 | 4 | 6 | 8 | 1 | 1 | 1 | — | 19 | — | 1 | |||||
| 3 | Sepahan | 344 | 234 | 154 | 1072 | 662 | +410 | 1266 | 5 | 5 | 3 | 2 | 3 | 1 | 15 | 20 | — | 1 | |||||
| 4 | Zob Ahan | 269 | 251 | 212 | 849 | 738 | +111 | 1058 | — | 4 | 1 | 3 | 1 | 7 | 8 | 17 | — | 2 | |||||
| 5 | Foolad | 23 | 698 | 263 | 239 | 196 | 775 | 696 | +79 | 1028 | 2 | — | 3 | 2 | 2 | 2 | 4 | 7 | 15 | 2008–09 | 1 | 1 | |
| 6 | Tractor | 17 | 522 | 228 | 163 | 131 | 689 | 504 | +185 | 847 | 1 | 3 | 1 | 5 | 2 | 1 | 1 | 10 | 14 | 2009-10 | 1 | 1 | |
| 7 | Saipa | 20 | 612 | 186 | 217 | 209 | 660 | 701 | −41 | 775 | — | 1 | — | 2 | 3 | 6 | 2020–21 | 1 | 1 | ||||
| 8 | Paykan | 19 | 578 | 162 | 188 | 228 | 572 | 694 | −122 | 647 | — | — | — | — | 1 | 2 | 5 | — | 8 | 2025–26 | 4 | 5 | |
| 9 | Malavan | 17 | 526 | 146 | 177 | 203 | 488 | 601 | −113 | 615 | — | — | — | — | — | 3 | — | 5 | 2022–23 | 2 | 6 | ||
| 10 | Saba Qom/Saba Battery | 13 | 414 | 128 | 159 | 127 | 468 | 459 | +9 | 543 | — | — | 1 | 2 | — | 1 | 3 | 6 | 2004–05 | 2016–17 | 1 | 3 | |
| 11 | Rah Ahan | 11 | 354 | 119 | 114 | 121 | 432 | 422 | 10 | 471 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2005–06 | 2015–16 | 1 | 8 |
| 12 | Fajr Sepasi | 13 | 398 | 103 | 146 | 149 | 357 | 434 | −77 | 455 | — | — | — | 1 | — | — | — | 1 | 1 | 2001–02 | 2025–26 | 2 | 4 |
| 13 | Sanat Naft | 12 | 372 | 102 | 114 | 156 | 371 | 478 | −107 | 420 | — | — | — | — | — | — | 1 | — | 2002–03 | 2023–24 | 3 | 7 | |
| 14 | Mes Kerman | 9 | 294 | 89 | 109 | 96 | 332 | 329 | +3 | 376 | — | — | 1 | — | — | 1 | 1 | 3 | 2006–07 | 2022–23 | 1 | 3 | |
| 15 | Naft Tehran | 8 | 252 | 91 | 88 | 73 | 286 | 258 | +28 | 361 | — | — | 2 | — | 3 | — | — | 2 | 5 | 2010–11 | 2017–18 | 3 | |
| 16 | Aboomoslem | 9 | 270 | 83 | 90 | 97 | 296 | 304 | −8 | 339 | — | — | — | 1 | 2 | 1 | — | 1 | 4 | 2001–02 | 2009–10 | 4 | |
| 17 | Esteghlal Ahvaz | 274 | 80 | 78 | 116 | 327 | 402 | −75 | 318 | — | 1 | — | — | 1 | — | — | 2 | 2002–03 | 2015–16 | 2 | 2 | ||
| 18 | Shahr Khodro | 8 | 240 | 74 | 80 | 86 | 218 | 245 | −27 | 302 | — | — | — | 1 | — | 1 | — | 2014–15 | 2021–22 | 1 | 4 | ||
| 19 | PAS Tehran | 6 | 168 | 72 | 59 | 37 | 263 | 181 | +82 | 275 | 1 | 2 | — | — | — | 4 | 5 | 2001–02 | 2006–07 | — | 1 | ||
| 20 | Esteghlal Khuzestan | 8 | 240 | 57 | 91 | 92 | 224 | 292 | −68 | 262 | 1 | — | — | — | — | — | 1 | 1 | 2 | 2013–14 | 2023–24 | 1 | 1 |
| 21 | Bargh Shiraz | 236 | 60 | 78 | 98 | 252 | 335 | −83 | 258 | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 2001–02 | 2008–09 | 1 | 7 | ||
| 22 | Gol Gohar | 6 | 180 | 65 | 62 | 53 | 189 | 174 | +15 | 257 | — | — | — | 1 | 2 | 1 | — | 1 | 4 | 2019–20 | 2019–20 | — | 4 |
| 23 | Damash/Pegah/Esteghlal Rasht | 8 | 248 | 56 | 81 | 111 | 227 | 344 | −117 | 249 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2001–02 | 2013–14 | 4 | 7 |
| 24 | Nassaji | 7 | 210 | 45 | 83 | 82 | 178 | 238 | −60 | 218 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2018–19 | 2024–25 | 1 | 9 |
| 25 | Mes Rafsanjan | 5 | 150 | 47 | 52 | 51 | 148 | 149 | −1 | 193 | — | — | — | — | 1 | 1 | — | — | 2 | 2020–21 | 2020–21 | — | 5 |
| 26 | Aluminium Arak | 150 | 40 | 68 | 42 | 122 | 135 | −13 | 188 | — | — | — | — | — | — | 2 | — | 2 | 2020–21 | 2020–21 | — | 7 | |
| 27 | Gostaresh Foolad | 150 | 39 | 60 | 51 | 147 | 161 | −14 | 177 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2013–14 | 2017–18 | — | 8 | |
| 28 | PAS Hamedan | 4 | 136 | 38 | 48 | 50 | 143 | 165 | −22 | 162 | — | — | — | — | 1 | — | — | — | 1 | 2007–08 | 2010–11 | 1 | 5 |
| 29 | Naft Masjed Soleyman | 6 | 180 | 27 | 75 | 78 | 116 | 216 | −100 | 156 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2014–15 | 2022–23 | 2 | 8 |
| 30 | Shahin Bushehr | 4 | 132 | 27 | 48 | 57 | 124 | 175 | −51 | 129 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2009–10 | 2019–20 | 2 | 13 |
| 31 | Havadar | 120 | 25 | 43 | 52 | 90 | 155 | −65 | 118 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2021–22 | 2024–25 | 1 | 11 | |
| 32 | Pars Jonoubi Jam | 3 | 90 | 22 | 38 | 30 | 82 | 87 | −5 | 104 | — | — | — | — | 1 | — | — | — | 1 | 2017–18 | 2019–20 | 1 | 5 |
| 33 | Machine Sazi | 4 | 120 | 17 | 39 | 64 | 84 | 163 | −79 | 90 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2016–17 | 2020–21 | 2 | 11 |
| 34 | Steel Azin | 2 | 68 | 19 | 23 | 26 | 85 | 112 | −27 | 80 | — | — | — | — | 1 | — | — | — | 1 | 2009–10 | 2010–11 | 1 | 5 |
| 35 | Shamoushak | 3 | 86 | 16 | 26 | 44 | 66 | 118 | −52 | 74 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2003–04 | 2005–06 | 14 | |
| 36 | Siah Jamegan | 90 | 15 | 27 | 48 | 64 | 117 | −53 | 72 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2015–16 | 2017–18 | 13 | ||
| 37 | Shahrdari Tabriz | 2 | 68 | 14 | 29 | 25 | 79 | 98 | −19 | 71 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2010–11 | 2011–12 | 12 | |
| 38 | Sepidrood | 60 | 11 | 17 | 32 | 48 | 92 | −44 | 50 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2017–18 | 2018–19 | 13 | ||
| 39 | Shams Azar | 60 | 18 | 17 | 25 | 58 | 76 | −18 | 71 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2023–24 | 2023–24 | — | 8 | |
| 40 | Aluminium Hormozgan | 1 | 34 | 7 | 14 | 13 | 26 | 40 | −14 | 35 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2012–13 | 2012–13 | 1 | 15 |
| 41 | Payam | 34 | 9 | 8 | 17 | 33 | 52 | −19 | 35 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2008–09 | 2008–09 | 1 | 16 | |
| 42 | Chadormalou | 30 | 8 | 10 | 12 | 22 | 28 | −6 | 34 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2024–25 | 2024–25 | — | 10 | |
| 43 | Kheybar | 30 | 8 | 9 | 13 | 24 | 31 | −7 | 33 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2024–25 | 2024–25 | — | 11 | |
| 44 | Mes Sarcheshmeh | 34 | 5 | 9 | 20 | 23 | 54 | −31 | 24 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2011–12 | 2011–12 | 1 | 18 | |
| 45 | Shirin Faraz | 34 | 3 | 12 | 19 | 25 | 59 | −34 | 21 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2007–08 | 2007–08 | |||
| 46 | Shahid Ghandi | 30 | 4 | 7 | 19 | 21 | 43 | −22 | 19 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2005–06 | 2005–06 | 16 | ||
| 47 | Gahar Zagros | 34 | 3 | 10 | 21 | 24 | 59 | −35 | 19 | — | — | — | — | — | — | — | — | — | 2012–13 | 2012–13 | 18 |
| 2025–26-yilgi Fors koʻrfazi Pro Ligasi | |
| 2025–26-yilgi Azadegan ligasi | |
| Quyi ligada ishtirok etayotgan jamoalar | |
| Faoliyati tugatilgan jamoalar | |
| Taʼsischi aʼzolar |
Manba: iplstats.com
Izoh:
Faqat liga oʻyinlari; pley-off oʻyinlari barcha vaqtlar jadvaliga kiritilmagan.
Tomoshabinlar tashrifi
Ligadagi oʻrtacha davomat
| Mavsum | Oʻrtacha | Eng koʻp tomoshabin borgan klub | Klubdagi oʻrtacha | Eng kam qatnashgan klub | Klubdagi oʻrtacha |
|---|---|---|---|---|---|
| 2005–06 | 9,179 | Esteghlal | 33,467 | Shamoushak Noshahr | 3,542 |
| 2006–07 | 10,119 | 35,000 | Rah Ahan | 4,073 | |
| 2007–08 | 11,235 | Persepolis | 60,000 | 2,647 | |
| 2008–09 | 8,954 | 40,688 | PAS Hamedan | 3,706 | |
| 2009–10 | 12,298 | Tractor | 57,647 | Paykan | 2,313 |
| 2010–11 | 9,383 | 42,000 | 1,941 | ||
| 2011–12 | 9,488 | 39,533 | Mes Sarcheshmeh | 1,706 | |
| 2012–13 | 7,964 | Esteghlal | 34,250 | Rah Ahan | 1,942 |
| 2013–14 | 7,631 | Persepolis | 29,467 | 1,664 | |
| 2014–15 | 6,921[9] | Tractor | 27,488 | Saba Qom | 1,365 |
| 2015–16 | 8,048[10] | Persepolis | 47,036 | Naft Tehran | 1,594 |
| 2016–17 | 8,086[11] | 48,567 | Gostaresh Foulad | 1,018 | |
| 2017–18 | 9,060[12] | 39,786 | 817 | ||
| 2018–19 | 12,212[13] | Tractor | 46,963 | Esteghlal Khuzestan | 1,507 |
| 2019–20 | 8,629 | Persepolis | 27,556 | Machine Sazi | 840 |
| 2020–21 | Eronda COVID-19 pandemiyasi tufayli tomoshabinlar yoʻq[14] | ||||
| 2021–22 | 10,572 | Esteghlal | 37,400 | Paykan | 100 |
| 2022–23 | 9,515 | Tractor | 33,375 | Havadar | 157 |
| 2023–24 | 10,824 | Esteghlal | 34,150 | 200 | |
| 2024–25 | 8,733 | Tractor | 44,071 | 1,400 | |
Izoh:
Tomoshabinlar kiritilishi taqiqlangan oʻyinlar oʻrtacha qatnashchilar soniga kiritilmaydi.
Oʻyinlar haqidagi rasmiy hisobotlar bilan iranleague.ir saytidagi oʻyinlar jadvalidan tanishish mumkin. Ularda tomoshabinlar soni qayd etiladi. Natijada oʻrtacha davomat yuzaga keladi.
Eng koʻp tomosha qilingan mavsum matchlari
| Mavsum | Mezbon jamoa | Hisob | Mehmon jamoa | Tashrif | Sana | Hafta | Stadion |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2005–06 | Esteghlal | 4–1 | Bargh Shiraz | 100,000 | 2006-yil 21-aprel | 30 | Ozodiy |
| 2006–07 | Persepolis | 2–1 | Esteghlal | 95,000 | 2006-yil 3-noyabr | 8 | |
| 2007–08 | Sepahan | 110,000 | 2008-yil 17-may | 34 | |||
| 2008–09 | 2–0 | Damash | 90,000 | 2008-yil 25-sentyabr | 8 | ||
| 1–1 | Esteghlal | 2008-yil 3-oktyabr | 9 | ||||
| Esteghlal | Persepolis | 2009-yil 13-fevral | 26 | ||||
| 2009–10 | Tractor | 0–0 | Moghavemat | 95,000 | 2010-yil 22-yanvar | 24 | Sahand |
| 2010–11 | Esteghlal | 1–0 | Persepolis | 100,000 | 2010-yil 15-oktyabr | 11 | Ozodiy |
| 2011–12 | Persepolis | 0–2 | Esteghlal | 2011-yil 16-sentyabr | 7 | ||
| 2012–13 | Esteghlal | 0–0 | Persepolis | 2013-yil 25-yanvar | 23 | ||
| 1–2 | Damash | 2013-yil 10-may | 34 | ||||
| 2013–14 | 0–0 | Persepolis | 2013-yil 6-sentyabr | 8 | |||
| 2014–15 | Tractor | 3–3 | Naft Tehran | 80,000[15] | 2015-yil 15-may | 30 | Sahand |
| 2015–16 | Persepolis | 4–2 | Esteghlal | 100,000[16] | 2016-yil 15-aprel | 26 | Ozodiy |
| 2016–17 | 4–0 | Shahr Khodro | 80,000[17] | 2017-yil 19-aprel | 28 | ||
| 2017–18 | Esteghlal | 1–0 | Persepolis | 100,000[18] | 2018-yil 1-mart | 25 | |
| 2018–19 | Persepolis | 0–0 | Sepahan | 90,000[19] | 2019-yil 26-aprel | 27 | |
| 2019–20 | Tractor | 2–4 | Esteghlal | 80,000[20] | 2019-yil 1-noyabr | 9 | Sahand |
| 2020–21 | Eronda COVID-19 pandemiyasi tufayli tomoshabinlar yoʻq[14] | ||||||
| 2021–22 | Esteghlal | 0–0 | Naft MIS | 85,000[21] | 2022-yil 30-may | 30 | Ozodiy |
| 2022–23 | Tractor | 1–0 | Sepahan | 70,000[22] | 2023-yil 7-aprel | 25 | Sahand |
| Sepahan | 1–1 | Malavan | 70,000[23] | 2023-yil 24-aprel | 27 | Naghsh-e Jahan | |
| 2023–24 | Tractor | 0–1 | Persepolis | 80,000[24] | 2023-yil 16-avgust | 2 | Sahand |
| Tractor | 0–0 | Sepahan | 80,000[25] | 2024-yil 3-aprel | 16 | ||
| 2024–25 | Tractor | 1–1 | Persepolis | 90,000[26] | 2024-yil 22-avgust | 2 | |
| Tractor | 2–1 | Esteghlal | 90,000[27] | 2025-yil 4-aprel | 25 | ||
Recordlar
Fors koʻrfazi ligasining barcha davrlar boʻyicha eng koʻp gol urgan futbolchilari
- 2025-yil 15-may
| № | Futbolchi | Gol | Oʻyin | Oʻrtacha | Yillar |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 147 | 358 | 0.41 | 2001–2017 | |
| 2 | 116 | 405 | 0.28 | 2001–2018 | |
| 3 | 115 | 339 | 0.33 | 2002–2017 | |
| 4 | 103 | 330 | 0.31 | 2012–hozirgacha | |
| 5 | 85 | 178 | 0.47 | 2001–2010 | |
| 6 | 82 | 182 | 0.45 | 2008–2017 | |
| 7 | 81 | 334 | 0.24 | 2010–hozirgacha | |
| 8 | 79 | 308 | 0.25 | 2005–
2016 | |
| 9 | 79 | 431 | 0.18 | 2003–2023 | |
| 10 | 77 | 182 | 0.42 | 2007–
2014 |
Qalin harflar bilan yozilgan oʻyinchilar hali ham ligada faol.
Eron chempionatida barcha davrlar boʻyicha eng koʻp ishtirok etgan futbolchilar
- 2025-yil 15-may
| № | Futbolchi | Oʻyin | Yillar |
|---|---|---|---|
| 1 | 492[28] | 2002–2022 | |
| 2 | 482[28] | 2001–2020 | |
| 3 | 438[28] | 2001–2017 | |
| 4 | 431 | 2003–2023 | |
| 5 | 381[28] | 2001–2018 | |
| 6 | 380[28] | 2005–2018 | |
| 7 | 379[28] | 2003–2018 | |
| 8 | 372[28] | ||
| 9 | 370[28] | 2002–2019 | |
| 10 | 369[28] | 2005–2021 |
Translyatsiya va homiylik
Translyatsiya
Davlatga qarashli IRIB telekanali Fors koʻrfazi Pro-ligasi, Azadegan ligasi va Hazfi kubogining aksariyat oʻyinlarini translyatsiya qilish huquqiga ega. Esteghlal va Persepolisning har bir oʻyini IRIBning kanali boʻlgan IRIB TV3 tomonidan translyatsiya qilinadi.
1979-yilgi inqilobdan soʻng, Eron ligalarini translyatsiya qilish huquqi faqat IRIBga berildi. Tashkilot oʻnlab yillar davomida oʻyinlarni SD 240p va undan pastroq oʻlchamlarda translyatsiya qilgan va bu sport ommaviy axborot vositalarining tanqidiga sabab boʻlgan[29]. 2024-yilda tasvir sifati kelgusi yillarda HD tasvirga koʻtarilishi eʼlon qilingan[30].
Homiylik
Fors koʻrfazi Pro ligasi 2005-yildan beri homiylar tomonidan qoʻllab-quvvatlanib kelinmoqda. Liga tashkil etilganidan buyon toʻrtta homiy faoliyat yuritgan.
- 2001–2005: homiy yoʻq
- 2005–2007: Zamzam
- 2007–2009: Padideh
- 2009–2014: Irancell
- 2014–2016: Sun Star
- 2016–hozirgacha: Fanap
Mulkchilik
Mukofotlar
Sovrin
Liga chempionligi kubogi ikki qismdan iborat boʻlib, asosiy qismi yaltiroq xrom, kichikroq qismi esa yaltiroq oltin rangda. Kubokning yon tomonlari ikki fors ahmoniy askarining zirhidan olingan. Ushbu kubokda Fors koʻrfaziga ham ishora bor[31]. Har mavsumda, tayyorlash uchun taxminan bir yarim oy davom etadigan ushbu kubokning yangi nusxasi hunarmandlar tomonidan chempionlarga taqdim etish uchun tayyorlanadi. Medallar ham tarqatiladi. Medallar va chempionlik kubogi jez metalldan yasalgan, medallar va chempionlik kubogi ikkalasi ham oltin bilan qoplangan[32]
Liga chempionati kubogi ikki qismdan iborat: asosiy qismi yaltiroq xromdan, kichikroq qismi esa yaltiroq oltin rangda. Kubokning yon tomonlari ikki fors Axmoniylar askari zirhidan olingan. Ushbu kubokda Fors koʻrfaziga ishora qiluvchi elementlar ham mavjud[31]. Har mavsumda gʻoliblarga topshirish uchun bu kubokning yangi nusxasi tayyorlanadi, uni yasash taxminan bir yarim oy davom etadi. Chempionlarga medallar ham topshiriladi. Medallar va chempionat kubogi latun metalldan yasalgan boʻlib, ularning ikkalasi ham oltin bilan qoplangan[32].
Yana qarang
Izohlar
Manbalar
- ↑ 1,0 1,1 „Foundation of the Iran Pro League“. iranleague.ir. 2018-yil 10-sentyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2017-yil 23-sentyabr.
- ↑ „fa:برنامهي كامل دور رفت ششمين دورهي ليگ برتر فوتبال؛ ليگ برتر به "خليج فارس" تغيير نام داد“ (fa). ISNA. 2012-yil 12-fevralda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2006-yil 14-avgust.
- ↑ „fa:برترين طرح ارائه شده براي ليگ برتر انتخاب شد“ (fa). IRIFF Official Website. 2011-yil 26-iyulda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2006-yil 24-noyabr.
- ↑ Hurrey, Adam „Iranian side mistakenly celebrate winning the league title“ (2015-yil 18-may). 2022-yil 12-yanvarda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „Sepahan Wins Iran Professional League - Tasnim News Agency“. 2017-yil 20-sentyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2017-yil 22-sentyabr.
- ↑ „Esteghlal Khuzestan crowned IPL champion, Malavan and Rah Ahan relegated(VIDEO)“. Iran Sports Press. 2018-yil 3-yanvarda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2018-yil 2-yanvar.
- ↑ „Persepolis Crowned Champion of Persian Gulf Pro League 2016/17“ (2017-yil 19-aprel). 2018-yil 20-avgustda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2018-yil 2-yanvar.
- ↑ „AFC Club Competitions Ranking 2025“. FootyRankings (2025-yil 18-may). Qaraldi: 2025-yil 19-may.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2015-yil 30-mayda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2016-yil 26-iyunda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2017-yil 4-iyunda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2018-yil 2-iyunda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2019-yil 31-mayda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ 14,0 14,1 „ورزشگاه آزادی برای برگزاری دیدار بدون تماشاگر آماده است“ (2020-yil 20-noyabr). 2023-yil 4-aprelda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2022-yil 12-avgust.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2016-yil 3-mayda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2016-yil 6-iyulda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2017-yil 2-iyunda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „Fußball: Winfried Schäfer gewinnt prestigeträchtiges Teheran-Derby“. 2018-yil 2-martda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2018-yil 22-mart.
- ↑ „سازمان لیگ فوتبال ایران“. 2019-yil 5-iyunda asl nusxadan arxivlangan.
- ↑ „باخت ناباورانه تراکتور مقابل دیدگان ۸۰ هزار هوادار! / شاهکار استراماچونی در تبریز با هتریک دیاباته“. 2023-yil 13-sentyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2022-yil 1-iyun.
- ↑ „به جای مانده از جشن قهرمانی استقلال؛ اوج بی برنامگی و بی نظمی در آزادی+تصاویر و فیلم“ (2022-yil 31-may). 2023-yil 13-sentyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2022-yil 14-avgust.
- ↑ „fa:سهند استادیوم در آستانه انفجار! (عکس)“. 2023-yil 13-sentyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 29-may.
- ↑ „سپاهان صدر جدول را از دست داد/ ملوان به داد پرسپولیس رسید!“ (2023-yil 24-aprel). 2023-yil 13-sentyabrda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2023-yil 29-may.
- ↑ „Fars | تماشاگران مانع دید خبرنگاران شدند“.
- ↑ „Fars | حاشیه بازی تراکتور با سپاهان، از جو هولناک ورزشگاه تا حضور تماشاگران در کوه های اطراف“.
- ↑ „استادیوم یادگار: ۴۹ هزار بلیت، ۹۰ هزار نفر در ورزشگاه!“.
- ↑ „fars | رکورد پرتماشاگرترین بازی لیگ برتر کدام است؟“. Fars. Qaraldi: 2025-yil 19-may.
- ↑ 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 28,5 28,6 28,7 28,8 „مهدی - جلال؛ جنگ سیدها ابدی است!“ (fa). Varzesh3 (2020-yil 10-aprel). 2021-yil 15-iyunda asl nusxadan arxivlangan. Qaraldi: 2021-yil 15-iyun.
- ↑ „وعدههای مکرر مسئولان صداوسیما برای بهبود کیفیت تصاویر فوتبال/ تلویزیون و پخش زنده با مخاطبان مظلومی که راه چاره ندارند!“ (fa). www.khabarvarzeshi.com (2023-yil 9-aprel). Qaraldi: 2024-yil 24-may.
- ↑ „واحدهای سیار برای پخش HD لیگ برتر!“ (fa). ورزش سه. Qaraldi: 2024-yil 24-may.
- ↑ 31,0 31,1 „جام ۲۰ میلیونی لیگ برتر از جنس طلا و کروم!“ (fa). ورزش سه. Qaraldi: 2024-yil 24-may.
- ↑ 32,0 32,1 kayhanvarzeshi.ir „مشخصات مدال ها و جام قهرمانی لیگ برتر“ (fa). fa. Qaraldi: 2024-yil 24-may.[sayt ishlamaydi]
Havolalar
| Vikiomborda „Fors koʻrfazi Pro ligasi“ mavzusi boʻyicha mediafayllar bor. |
- Fors koʻrfazi Pro ligasi – rasmiy sayti (arxivlangan)
- Fors koʻrfazi Pro ligasi Soccerway.com saytida
- Eron tarixidagi eng yaxshi toʻpurarlar roʻyxati RSSSF saytida